Bezpłatne leczenie malformacji naczyniowych

Leczenie wad naczyń krwionośnych u dzieci będzie refundowane przez NFZ. Dziecięcy Uniwersytecki Szpital nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łodzi otrzymał laser pulsacyjno – barwnikowy, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie zabiegów leczniczych malformacji naczyniowych.


Zmiany i wady naczyń krwionośnych objawiające się najczęściej jako płaskie, czerwone plamy na skórze mogą zostać wyleczone dzięki serii specjalistycznych zabiegów. Laser powoduje koagulację krwinek i zamykanie naczyń włosowatych, co daje efekt zblednięcia plamy. Do tej pory podobne zabiegi dla najmłodszych dzieci były dostępne tylko zagranicą. Starsze mogły być leczone w prywatnym gabinecie. Poważną przeszkodą w kuracji wielu z nich były jednak ceny zabiegów. W znieczuleniu ogólnym jeden zabieg kosztuje od 2 do 3 tys. zł. Zagranicą od 2 do 3 tys. euro. Do uzyskania skutecznych rezultatów potrzebnych jest od 5 do 10 zabiegów.

Do tej pory w Polsce w żadnym z dziecięcych szpitali mających pełne zabezpieczenie anestezjologiczne nie można było wykonywać takich zabiegów, ponieważ żaden z oddziałów takiego urządzenia nie posiadał – mówi kierująca kliniką prof. Ewa Andrzejewska. Dyrektor szpitala prof. Jerzy Stańczyk zaznacza, że placówka od dwóch lat starała się w Ministerstwie Zdrowia o zakup lasera, ostatecznie jednak warte 300 tys. zł urządzenie przekazała szpitalowi jedna z fundacji.

Według lekarzy około 2-3 procent całej populacji ma malformacje naczyniowe. Każdego roku do dziecięcego SP ZOZ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 im. Marii Konopnickiej UM w Łodzi zgłasza się kilkuset nowych pacjentów z takimi schorzeniami.

Oprac. D. Uberna

Źródło: Rynek Zdrowia