Archiwum
Apteczka i szczepienia nie tylko przed wyjazdem w tropiki

Rozpoczyna się sezon wyjazdów letnich, w podróż często zabierane są dzieci. Warto zadbać o ich bezpieczeństwo bez względu, czy chodzi o wyjazd na inny kontynent, czy o wakacje w rodzimym klimacie.
O tym, jak istotne są odpowiednie przygotowania informowali uczestnicy konferencji „Dziecko w podróży”, zorganizowanej w Krakowie. Ostrzegali, że dzieci chorują najczęściej podczas tzw. trampingu, przede wszystkim w krajach Ameryki Południowej oraz Afryki Centralnej i Południowej. W takim wypadku bardzo ważne są szczepienia, które mogą zapobiec poważnym chorobom, na które narażone są osoby wyjeżdżające do egzotycznych krajów, a szczególnie podatne są dzieci.
Przed wyjazdem rodzice powinni sprawdzić i ewentualnie uzupełnić szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, chorobie Heinego-Medina (szczególnie w przypadku podróży do Afganistanu, Pakistanu, Indii i Nigerii), pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby, odrze, śwince , różyczce, ratawirusom, czy ospie wietrznej. Przed wyjazdem do Azji, Afryki i Ameryki Południowej warto zaszczepić dziecko przeciw cholerze.
Jednak odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć lub złagodzić skutki nieprzyjemnych niespodzianek nie tylko w przypadku egzotycznych wojaży. Nie wolno wybierać się w żadną podróż z dzieckiem bez leków przeciwgorączkowych i środków opatrunkowych – podkreśla dr Hanna Czajka. Rodzice dzieci alergicznych powinni zaopatrzyć się w tzw. zestaw adrenaliny, niezbędny przy silnej reakcji alergicznej, która może wystąpić na przykład po ukąszeniu owada. Należy także pamiętać o zakupieniu saszetki z proszkiem do sporządzenia płynu elektrolitowego, koniecznego przy leczeniu zakażeń przewodu pokarmowego.
Z kolei zbytnie zaufanie do skuteczności antybiotyków, może być źródłem rozczarowania. Prof. Waleria Hryniewicz, krajowy konsultant w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, zaznaczyła, że bakterie są coraz bardziej odporne na leki należące do tej grupy.
Oprac. D. Uberna
Źródło: Rynek Zdrowia