Antybiotyki są zbyt często przepisywane dzieciom

Każdego roku amerykańscy pediatrzy przepisują niepotrzebnie ponad 10 mln recept na antybiotyki, przyczyniając się do rozwoju potencjalnie niebezpiecznej lekooporności wśród dzieci - alarmują naukowcy na łamach pisma "Pediatrics". 

Wnioski te płyną z analizy reprezentatywnej grupy blisko 65 tys. pacjentów ambulatoryjnych poniżej 18. roku życia, przeprowadzonej przez Adama Hersha z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City. Antybiotyki są przepisywane przy co piątej wizycie, najczęściej w przypadku chorób dróg oddechowych, takich jak zapalenie zatok czy zapalenie płuc. Niemal jedna czwarta wszystkich recept na antybiotyki wydawana jest przy chorobach niewymagających ich zastosowania, jak zapalenie oskrzeli, grypa, astma czy alergie.

Przekłada się to na ponad 10 mln recept rocznie. W tych przypadkach antybiotyki nie pomogą, a mogą wyrządzić szkodę - mówi Hersh, dodając, że jednym z powodów nadużywania antybiotyków jest niejasna diagnoza, co często zdarza się na przykład w przypadku infekcji ucha.

Połowa przepisywanych antybiotyków to leki o szerokim spektrum działania. Zabijając szereg różnego rodzaju bakterii, w tym także tych korzystnych, mogą one w przyszłości narazić dziecko na bardziej poważne infekcje spowodowane bakteriami opornymi na antybiotyki - podkreśla badacz.

oprac. DA
źródło: PAP - Nauka w Polsce