Teatr blisko widza - wrocławski Teatr Arka

Teatr daje i widzom, i uczestnikom przedstawienia szczególne możliwości. Widzowie dotykają uniwersalnych wartości w różnych sceneriach i wystrojach. Zaś aktorzy – aktorzy na scenie mogą być każdym – pozostając jednocześnie sobą. To szczególnie cenne dla osób niepełnosprawnych. Wrocławski Teatr Arka to jedyny w Polsce teatr eksperymentalny, w którym obok aktorów zawodowych grają aktorzy niepełnosprawni.

Teatr Arka mieści się we Wrocławiu przy ulicy Menniczej w starej kamienicy. Boryka się ze wszystkimi problemami starego budownictwa – schodami, wąskimi przejściami i problemami przy adaptacji wnętrz. Jest jednak dowodem na to, że tam, gdzie są prawdziwe chęci wyjścia naprzeciwko osobom niepełnosprawnym, można pokonać wspólnie bariery architektoniczne.
- Nasz teatr mieści się na starym mieście, jest więc problem z dostosowaniem budynku – mówi Paweł Cymbor, kierownik teatru. - Radzimy sobie w ten sposób, że zawsze nasi pracownicy są chętni do pomocy osobom, które jej potrzebują.
Oprócz pomocnej ręki przy pokonaniu barier architektonicznych w teatrze przygotowano pomieszczenie dla matki z dzieckiem, w którym można spokojnie przewinąć i nakarmić malucha.

Spektakle

Jeśli teatr – to oczywiście przedstawienia! Arka zaprasza rodziców z dziećmi na spektakle dla najmłodszych. Jedni i drudzy będą się doskonale bawić na „Przygodach małego M.”, na podstawie „Mikołajka” Rene Goscinnego. Urzekające, ciepłe i zawsze – i zawsze dobrze się kończące – przygody pomysłowego urwisa Mikołaja i jego kolegów rozbawią dzieci, a rodzicom pozwolą spojrzeć na trudy wychowania z przymrużeniem oka, przypomnieć sobie własne psikusy z czasów dzieciństwa i – co chyba najważniejsze – uświadomić, że wspólnie z dzieckiem możemy codziennie przeżywać wspaniałe przygody. Dla młodszych widzów przeznaczony jest „Czarodziejski świat”, na podstawie bajek Charlesa Perrault'a.

Szczególną sztuką jest „Oskar i Pani Róża”, na podstawie książki Emanuela Schmita – dotykającej trudnego tematu śmierci. Główny bohater, Oskar, ma dziesięć lat i umiera – lecz to nie śmierć jest głównym tematem sztuki, ale przyjaźń, poszukiwanie duchowości i smakowanie życia.

Należy podkreślić, że wśród aktorów teatru Arka są osoby niepełnosprawne. Ich obecność na scenie i podczas warsztatów teatralnych jest najpiękniejszym dowodem na to, że integracja jest możliwa i potrzebna.

Warsztaty i zajęcia

Teatr Arka organizuje warsztaty teatralne z arteterapii dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Podczas zajęć  każdy, bez względu na wiek, płeć, rodzaj i stopień niepełnosprawności może poczuć się aktorem na scenie. Co za tym idzie – w sposób symboliczny nazwać i wyrazić trudne emocje, zmierzyć się z trudnościami w bezpiecznych warunkach i pod opieką terapeutów. Warsztaty są organizowane m.in. w ramach Dolnośląskiego Forum Możliwości – w tym roku odbędzie się jego IV edycja. Idea Forum polega na rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zarówno dzieci jak i dorosłych niepełnosprawnych. Polega na organizowaniu warsztatów teatroterapii oraz przedstawień teatralnych.

Teatr Arka nie zamyka się w swoich murach – aktorzy grali praktycznie wszędzie, w domach dziecka, zakładach opieki dla niepełnosprawnych, zakładach karnych, szpitalach psychiatrycznych.

Teresa Trudzik, jedna z adeptek teatralnych powtarza, że gdyby nie Arka, nie grałaby na scenie, tylko siedziała w domu. To bardzo ważne słowa – i mówiące więcej o dokonaniach teatru na rzecz osób z niepełnosprawnościami niż długa lista nagród. W teatrze Arka – jak w biblijnej Arce – znajdzie się miejsce dla każdego, i każdy może tam zobaczyć, że prawdziwe piękno tkwi w otwartości na innych i różnorodności. 

Teatr Arka
ul. Mennicza 3 (wejście od Świdnickiej 28)
50-057 Wrocław
tel. 71 723 78 03
kom. 500 423 919
e-mail: teatr@teatrarka.pl
http://www.teatrarka.pl/

oprac. Dagmara Adwentowska

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON