Higiena jamy ustnej szczególnie ważna przy wadach serca

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej przyczynia się do wzrostu ryzyka zapalenia wsierdzia u osób z wrodzonymi wadami serca - wynika z badań przeprowadzonych w Belgii, o których informuje na swojej stronie internetowej Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. 
Prof. Philip Moons z Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium zaobserwował, że młodzież z wrodzoną wadą serca znacznie rzadziej sięga po używki, jednak, w porównaniu z grupą kontrolną, nie utrzymuje odpowiedniej higieny jamy ustnej (rzadsze mycie zębów i używanie nici dentystycznych, a także rzadsze wizyty u stomatologa).

Naukowcy przeprowadzili badania w grupie 429 nastolatków z wadami serca w wieku od 14 do 19 lat oraz w grupie kontrolnej liczącej 401 osób. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące m.in. spożycia alkoholu, palenia papierosów i zażywania narkotyków, jak również higieny jamy ustnej i aktywności fizycznej. Podobną analizę wykonano w grupie osób od 16. do 48. roku życia.

- Wszystkie te czynniki mają duże znaczenie dla zdrowia pacjentów z wrodzonymi wadami serca. Przez całe życie są oni bardziej podatni na różnego rodzaju komplikacje - podkreśla prof. Moons. - Nadmierne spożywanie alkoholu może powodować zagrażające życiu arytmie, a odpowiednia higiena jamy ustnej - zapobiegać zapaleniu wsierdzia.

Autorzy badań wyjaśniają, że infekcyjne zapalenie wsierdzia (czyli błony wyścielającej wewnętrzne powierzchnie jam serca) może rozwinąć się, gdy bakterie gromadzące się w jamie ustnej przedostaną się do krwi poprzez uszkodzone dziąsła, wywołując zakażenie. Dlatego - dodają - należy zwrócić szczególną uwagę na potrzebę edukacji pacjentów z wrodzonymi wadami serca, zwłaszcza dzieci i nastolatków, na temat zagrożeń związanych z zaniedbywaniem higieny.

oprac. DA
PAP - Nauka w Polsce