Jak zaradzić płaczom przy szczepieniach?

Szczepienie lub pobieranie krwi najczęściej kończy się płaczem dziecka i krającymi się ze współczucia sercami jego rodziców. Ruszając do przychodni wyposażamy się w tonę przedmiotów, które pomogą naszemu dziecku przeżyć te trudne chwile - ukochana maskotka, smoczek... - ile dzieci i ich rodziców, tyle sposobów. Niektórzy ze względu na ból dziecka decydują się na płatne szczepionki skojarzone, by zminimalizować liczbę wkłuć. Nie zmienia to jednak faktu, że wkłucie będzie, i będzie bolało - i malca, i nas.
Badania nad osłabieniem odczuwania bólu przy szczepieniach przeprowadzili naukowcy z University of Chicago Comer Children’s Hospital (USA), pracę opublikowano w czasopismie "Pain". Przed zaszczepieniem przeciw WZW B jedną grupę noworodków ogrzano przy pomocy specjalnego urządzenia. U reszty dzieci ból łagodzono podaniem smoczka lub lub czegoś słodkiego. We wszystkich przypadkach obserwowano reakcje dzieci rejestrowano akcję serca. Okazało się, że maluchy, które przed zastrzykiem ogrzano przestawały płakać i grymasić wcześniej niż dzieci z pozostałych dwóch grup. Niemal jedna czwarta z nich nie płakała wcale, podczas gdy te, które otrzymały cukier, płakały wszystkie bez wyjątku. U każdego noworodka akcja serca szybko rosła po podaniu szczepionki, a następnie spadała w podobnym tempie w każdej z trzech grup. Wg autorów pracy, ogrzewanie jest metodą naturalną, prostą, a nawet skuteczniejszą niż inne sposoby łagodzenia bólu u noworodków poddawanych rutynowym procedurom medycznym, takim jak szczepienie czy pobieranie krwi.

Grupa, na której przeprowadzono badanie była zbyt mała (47 dzieci), by wyciągać z tego ogólne wnioski, i wyniki będą potwierdzane w kolejnych badaniach na większych grupach.

Co z tego wynika dla polskiego rodzica? Raczej nie doczekamy się maszyn do ogrzewania dzieci w polskich przychodniach. Jednak warto przed rozpoczęciem badania zwrócić uwagę, czy w gabinecie, do którego weszliśmy, nie jest zimno. Warto też - oprócz ukochanej maskotki, zabrać ze sobą ciepły kocyk, w który otulimy malca po badaniach do szczepienia.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

oprac. DA