Elektroencefalografia - zapis czynności bioelektrycznej mózgu

Zapis EEG jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w padaczce, stanach napadowych, zaburzeniach świadomości, utratach przytomności, nieprawidłowym rozwoju  psychomotorycznym niemowląt i dzieci starszych, upośledzeniu umysłowym, zaburzeniach zachowania i emocji, innych schorzeniach psychiatrycznych u dzieci i dorosłych. EEG to badanie szeroko wykorzystywane w neurologii i podstawowe w przypadku padaczki

Badanie wykonuje się w czuwaniu i we śnie. Zapis EEG w czuwaniu trwa 20 minut, we śnie około 1 godziny. Aparatura rejestruje senność, zasypianie, sen (I i II fazę) a także wybudzenie W czasie całego badania pacjent jest obserwowany przez technika EEG, czyli osobę wykonującą badanie (elektroencefalografistę). Na krzywej EEG zaznaczone są: sen badanego, jego poziom czuwania oraz stan świadomości, wszystkie ruchy ciała, napady padaczkowe drgawkowe i niedrgawkowe.

Badania można wykonywać u pacjentów w każdym wieku – od noworodka do ludzi starszych.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA?

· przed badaniem należy zjeść posiłek (pacjent nie może być na czczo!)

· pacjent powinien mieć umyte i suche włosy (nie wolno nakładać żelu, lakieru ani innych kosmetyków do pielęgnacji włosów).

· noworodki i małe niemowlęta karmi się już po założeniu elektrod, ponieważ zwykle po jedzeniu zasypiają

· niemowlę i dziecko do 2 r.ż. jest umawiane na badanie w naturalnych godzinach snu

· dzieci od 2. do 5. roku życia bada się w naturalnych godzinach snu dziennego; rano są wybudzane 1-2 godziny wcześniej niż zwykle 

· dzieci w wieku 6-11 lat są wybudzane o koło 4 rano. Na badanie przychodzą przed południem, około 9-10

· Dzieci powyżej 11. roku życia są wybudzane o godz. 4, a na badanie umawiane w godzinach południowych i popołudniowych

· u osób dorosłych badanie można wykonać po bezsennej nocy

W dobrych gabinetach pacjenci zasypiają w sposób naturalny dzięki optymalnym warunkom i odpowiedniemu podejściu wykwalifikowanego i dysponującego dużym doświadczeniem personelu medycznego.

Wykonanie EEG, zwłaszcza u małych dzieci, wymaga od technika wielu dodatkowych talentów – umiejętności nawiązania kontaktu z dzieckiem, a także z rodzicami, stworzenie atmosfery ciepła i życzliwości, cierpliwości. Nie zawsze pierwsza próba kończy się sukcesem. Czasami potrzeba kolejnych wizyt, aby dziecko mogło oswoić się z Pracownią EEG

CZY BADANIE EEG JEST BEZPIECZNE?

Badanie EEG jest całkowicie bezpieczne, nieszkodliwe dla zdrowia i niebolesne. Na głowę pacjenta zakładany jest specjalny czepek w odpowiednim rozmiarze, z wbudowanymi na stałe elektrodami. Badanie jest wykonywane zwykle w pozycji leżącej, na drewnianym łóżku bez elementów metalowych. Pacjent powinien leżeć spokojnie, dlatego u dzieci badanie wykonuje się w czasie snu. Zapis EEG we śnie pozwala ujawnić nieprawidłowości w czynności bioelektrycznej mózgu u dzieci z problemami neurologicznymi.

O CZYM POINFORMOWAĆ PRZED PRZEPROWADZENIEM BADANIA?

Stwierdzone schorzenia neurologiczne (np. padaczka), trwające leczenie, przyjmowane leki mają wpływ na wynik badania, dlatego trzeba o nich poinformować przed rozpoczęciem badania.

CZY TRZEBA MIEĆ SKIEROWANIE?

Pacjenci bez skierowania również są przyjmowani, jednak to lekarz – neurolog lub psychiatra - powinien zdecydować na podstawie wskazań o konieczności czy zasadności wykonania badania EEG

JAK WYGLĄDA WYNIK BADANIA?

Wynik badania jest przekazywany pacjentowi w postaci papierowej, w formie opisowej dodatkowo z kilkoma kartkami krzywej EEG. Wynik należy odebrać osobiście.

oprac. dr Beata Jędrzejczyk-Góral