Infolinia dla pacjentów w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej

4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem,a dzień później została uruchomiona infolinia w ramach pilotażowego programu Krajowej Sieci Onkologicznej, który realizowany jest od początku lutego na Dolnym Śląsku i w województwie świętokrzyskim. Jego celem jest kompleksowa i bardziej skoordynowana opieka onkologiczna nad pacjentem.

Na Dolnym Śląsku ośrodkiem koordynującym pilotaż jest Dolnośląskie Centrum Onkologii (DCO), a uczestniczy w nim 12 placówek, w tym m.in. szpitale specjalistyczne i wojewódzkie oraz kliniki akademickie i mniejsze ośrodki medyczne. Pacjenci za pomocą infolinii mogą umówić się na pierwszą wizytę. Koordynator pacjenta wytycza mu ścieżkę leczenia w ramach możliwości i potrzeb dla danego przypadku.

Numer telefonu infolinii: 22/755 11 55.

W godzinach pracy (7-18) można również skorzystać z infolinii DCO: 71/36 89 483.

Pacjent może zgłaszać się również bezpośrednio do placówki, lecz poprzez infolinię uczyni to sprawniej i szybciej.

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zgodnie z którą rządy krajów świata, które go podpisały, są zobowiązane do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.


Z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii od 2008 roku podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem w placówkach onkologicznych organizowane są dni otwarte podczas których można skorzystać z porad oraz bezpłatnych badań. Od 2005 roku Dzień Walki z Rakiem jest organizowany pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (International Union Against Cancer - UICC) - organizacji pozarządowej z siedzibą w Genewie.  Z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii od 2008 roku podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem organizowane są dni otwarte w placówkach onkologicznych, podczas których można skorzystać z porad oraz bezpłatnych badań.


W Polsce odnotowuje się 323 przypadki nowotworów na 100 tys. mieszkańców – europejska średnia to 379), to umieralność jest u nas dużo wyższa (204 zgony na 100 tys. mieszkańców – średnia to 165).